Anasayfa    Giriş    Yayın İlkeleri    Ciltler    Özel Sayılar ve Bölümler    Yayın Yönetmeni    Yayın Kurulu    Hakemler   
Basıma Hazırlayanlar    Etkinlikler    LITTERA Hakkında    İletişim    Duyuru    Dizin    Français    English

LITTERA Edebiyat Yazılan bu cildinde özel bölümler dizisine bir yenisini daha eklemektedir. Bilindiği gibi daha önce 3. cildimizde "Çocuk Yazını" ve "Postmodernizm", 4. cildimizde "Çeviri", 5. cildimizde "Cengiz Aytmatov", 6. cildimizde "Cahit Külebi Fransızcada" ve 12. cildimizde "Karşılıştırmalı Edebiyat ve İmgebilim" özel bölümleri yer almıştı.

Bu kez, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı tarafından, Fransız Büyükelçiliği Kültür Servisi'nin katkılarıyla, 4-5 kasım 2004 tarihlerinde Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nde düzenlenen "George Sand Günleri" çerçevesinde gerçekleştirilen "George Sand" sempozyumuna sunulan bildirileri "George Sand Özel Bölümü" olarak yayımlıyoruz.

19. yüzyılda yaşamış Fransız kadın romancı George Sand'ın 200. doğum yılı nedeniyle düzenlenen bu edebiyat etkinliğine, Fransa'dan özel konferansçı olarak davet edilen Prof. Dr. Beatrice Didier, Prof. Dr. Denise Brahimi, Doç. Dr. Damien Zanone ve Reine Prat ile Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı öğretim üyeleri, Prof. Dr. Tuna Erıem, Prof. Dr. Arzu Etensel İldem, Prof. Dr. Emin Özcan, Yard. Doç. Dr. Nurmelek Demir, Yard. Doç. Dr. Gülser çetin bildirileriyle katılmışlardır. Özel bölümümüzde bu bildirilerin yanında aynı bölümden Doç Dr. Zümral Ölmez'in yazar üzerine kaleme aldığı makalesi de yer almaktadır.

Bu bölümümüzün, romanlarında önceleri yalnızca kadın özgürlüğünü ele alırken, bu özgürlüğü giderek, siyasal boyuta laşıyan ve sanatta, yaşanan gerçekleri yansıtmaktan çok, olması gerekenleri dile getirmeyi savunan bu kadın yazarIa ilgilenen okura ışık tutabileceği inancındayız.

 

Littera