Anasayfa    Giriş    Yayın İlkeleri    Ciltler    Özel Sayılar ve Bölümler    Yayın Yönetmeni    Yayın Kurulu    Hakemler   
Basıma Hazırlayanlar    Etkinlikler    LITTERA Hakkında    İletişim    Duyuru    Dizin    Français    English


Sayın Rektörüm, Sayın Dekanlar, Fransız Büyük Elçiliğinin Sayın temsilcileri, değerli meslektaşlarım, sevgili öğrenciler,
George Sand Günleri’ne hoş geldiniz.
Bugün “George Sand Günleri”nin açılışını yapmaktan ve seçkin George Sand uzmanlarını Anabilim Dalımızda ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğumu dile getirmek isterim. İçinde bulunduğumuz bu yıl,  George Sand’ın ikiyüzüncü doğum yılı olarak, Fransa’da ve dünyanın çeşitli ülkelerinde pek çok kültürel etkinlikle kutlanmaktadır. “George Sand Günleri” adı altında düzenlemiş olduğumuz bu etkinlik, 19. Yüzyılın bu büyük yazarına gösterilen ve kendisinin fazlasıyla hak etmiş olduğu saygının bir gereği olarak düzenlenen etkinlikler çerçevesinde yer almaktadır.
Türk okurunun daha çok, kırsal  romanları ve fırtınalı duygusal yaşamı ile tanıdığı George Sand, içinde yaşadığı yüzyıla damgasını vurmuş sanatçılardan biridir. Asıl adı  Amentine Aurore Lucile Dupin olan  George Sand, babası tarafından ünlü bir aileden gelmektedir   ve ataları Polonya Krallığına dayanmaktadır. Annesi ise Paris’in sıradan ailelerinde birine mensuptur. Bu nedenle George Sand tüm yaşamı boyunca halkın sorunlarıyla ilgilenmiş ve 1848 Devrimine fiilen katılmıştır. Arkasında pek çok yapıt ve çok ilgi çekici mektuplar bırakmıştır. Ancak yüzyılımızda onun en çok akılda kalan yönü kişiliğidir.
George Sand, zamanının en büyük sanatçılarıyla tanışmış ve onların yakın dostu olmuştur. Yazarlardan Victor Hugo, Balzac, Flaubert, Mérimée, Tourgueniev; ressamlardan Delacroix,  Charpentier; heykeltraşlardan Clésinger, Alexandre Manceau; müzisyenlerden Liszt, Chopin, Berlioz bunlar arasındadır. Yazınsal yaşamının başında Chateaubriand kendisine: “Siz Fransa’nın Lord Byron’u olacaksınız” diye yazmıştı. Victor Hugo onun cenaze törenine katılamamış, gönderdiği mesajda şöyle demişti.:   “Ölen bir insan için ağlarken ölümsüz bir insanı selamlıyorum. Onu sevdim, ona saygı duydum, ona hayran oldum.”
George Sand üzerine yapılan araştırma ve incelemelerin sunulacağı iki gün boyunca bizler de, hiç kuşku yok,  büyük yazara hayran kalacağız.  iki gün boyunca Sayın  Béatrice Didier’nin, Sayın Denise Brahimi'nin Sayın  Damien Zanone'un  konferanslarını ve Sayın Reine Prat'nın bildirisini izleyeceğiz. Saygıdeğer konuklarımıza, etkinliğimize değerli katkılarından dolayı, huzurlarınızda, şahsım ve meslektaşlarım adına, içten teşekkürlerimi iletiyorum. Bu sunumların  yanında Anabilim Dalımız Öğretim Üyelerinin konuyla ilgili çalışmalarını da dinleyeceğiz.
Değerli konuklar, "George Sand Günleri"nin gerçekleşmesine büyük destek veren Fransız Bükelçiliği Kültür Servisi'ne sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
 Ankara Üniversitesi Rektörlüğüne ve Fakültemiz Dekanlığına, etkinliğimize  sağladıkları destek ve katkılarından dolayı şükranlarımı sunuyorum.
Sevgili meslektaşlarıma göstermiş oldukları özverili, titiz çalışmaları için yürekten teşekkür ediyorum.
Bugünkü etkinliğimiz sonunda bizlere geleneksel Anadolu müziğinden örnekler sunacak olan "Üç Anadolu" grubunun değerli sanatçılarına ayrıca teşekkür ediyor hepsine sevgilerimi iletiyorum.
Sizlere bir kez daha hoş geldiniz diyor, sözü Fakültemizin Sayın Dekanına bırakmadan önce, varlığınızla bizleri onurlandırıp desteklediğiniz için  hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Prof. Dr. Tuna Ertem

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi
Fransız Dili ve Edebiyatı
Anabilim Dalı Başkanı