Intro    Accueil    Principes de publication    Archives    Numéros et dossiers spéciaux    Editeur   Comité de publication    Spécialistes   
Comité de rédaction des volumes    Activitées littéraires organisées par LITTERA    Sur LITTERA    Correspondance    Annonces    Index    Anglais    Turc

EDITEUR

Prof. Dr. Cengiz Ertem

cengiz ertem

Curriculum Vitae:

1942 yılında İzmir'de doğdu.

1960 yılında Ankara Atatürk Lisesi'nden mezun oldu.

1963 yılında Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Ön Asya Arkeolojisi sertifikası aldı. Kültür Bakanlığı'nın kurslarını tamamlayarak Türkiye'nin ilk resmi rehberlik kokartına sahip oldu.

1964 yılında girdiği Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Kürsüsü'nü 1968 yılında bitirdi.

18 aylık Askerlik görevini yedek subay olarak tamamladıktan sonra Kültür ve Tekel Bakanlığı'nda mütercim-tercüman olarak çalıştı.

1972-1973 öğretim yılında Ankara Tevfik Fikret Lisesi Hazırlık Okulu Müdürlüğü yaptı.

Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Kürsüsü'nde okutman olarak çalıştı.

Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda altı yıl süreyle asistan olarak görev yaptı.

Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde Fransız Edebiyatı alanında Mastır, Hacettepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'nde yine aynı alanda doktora çalışmalarını tamamladı.

1982 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'na  Yrd. Doç. olarak atandı.

1987 yılında Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fransız Dili Eğitimi Anabilim Dalı'nda Yrd. Doç. Olarak göreve başladı.

1989 yılında Doçent, 1996 yılında Profesör unvanını aldı.

 Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fransız Dili Eğitimi Bölümü Başkanlığı (Bölüm statüsü verildiği dönemde) ve Anabilim Dalı Başkanlığı görevlerinde bulundu.

16 mart 2005 tarihinde kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.

Fransa'nın Sorbonne Üniversitesinde Fransız hükümetinin burslusu olarak bir yıl süreyle Doktora araştırmaları yaptı, yine Fransa'nın Grenoble ve Nantes Üniversitelerinde, İsviçre'nin Lausanne Üniversitesinde, Amerika Birleşik Devletleri'nin Rutgers Üniversitesinde edebiyat alanında araştırma ve incelemelerde bulundu

4 Eylül Ortak Kitap 1-2 ve Ortak Kitap 89 adlı yayınların yayın yönetmenliğini yürüttü. Ankara, Hacettepe, Cumhuriyet, Gazi, Karaelmas, Ortadoğu Teknik, Bilkent, Çukurova üniversitelerinde, çeşitli sanat kuruluşlarında dersler, sanat, edebiyat ve dil-kültür üzerine konferanslar verdi.

Kültür Bakanlığı'nın çeviri ve yayın kurullarında danışmanlık ve üyelik görevlerinde bulundu, aynı bakanlığın edebiyat-sanat yarışmalarında seçici kurul üyesi oldu. Sanat ve kültür festivallerinde, TÜYAP kitap fuarlarında imza günlerine katıldı. Çeşitli özel kuruluşların, derneklerin düzenledikleri etkinliklerde şiir, roman, çeviri ödülleri jüri üyeliklerinde bulundu. Ulusal ve uluslararası sempozyumlara bildiriler sundu. Televizyon ve radyo kanallarındaki edebiyat ve yayıncılık programlarına konuşmacı olarak katıldı. Ulusal ve uluslararası sempozyumlar ve paneller düzenledi.

Dil Derneği Yönetim Kurulu üyeliği (iki dönem) ve bu derneğin yayın organı olan Çağdaş Türk Dilidergisinin Yayın Kurulu Başkanlığını (iki dönem) yapmıştır. 1990 yılından beri editörlüğünü yürüttüğü LITTERA Edebiyat Yazıları'nın 17. cildi yayımlanmıştır.. Çeviri ve inceleme kitapları yanında Yeni Adam, Karşı Edebiyat, Türk Folkloru, Kıyı, Varlık, Littera, Oluşum, Öğretmen Dünyası, Türk Dili, Çağdaş Türk Dili, Edebiyat ve Eleştiri, Cumhuriyet Kitap gibi dergiler ile Cumhuriyet gazetesinde yüzü aşkın makalesi, şiirleri ve çevirileri yayımlanmıştır.

Türk Folkloru ve Türk El Sanatları üzerine araştırmalar ve incelemeler yayımlamış, sempozyum ve panellerde yer almıştır.

Yurt içinde, Türk Fransız Dostluk Derneği, Edebiyatçılar Derneği, Pierre Loti Derneği, Dil Derneği,  yurt dışında André Gide Dostları Derneği üyesidir.

 Düzenlediği paneller, ulusal ve uluslararası sempozyumlar:

-"Post-Modernizm", 1993, Ankara Üniversitesi

-"Çocuk Edebiyatı", 1993, Ankara Üniversitesi

-"Atatürk'ün Güncelliği", 1997, Hacettepe Üniversitesi

-"Çeşitli Yönleriyle André Gide" (uluslararası), 1997, Ankara Üniversitesi, Ankara Fransız Kültür Merkezi

-"Jean Genet" (uluslararası), 2000, Galatasaray Üniversitesi, İstanbul Fransız Kültür Merkezi

-"Atatürk'ün Güncelliği ve Günümüz Toplumu", 2003, Hacettepe Üniversitesi

-"Yaratıcılık ve Türkçe", 2004, Hacettepe Üniversitesi

-"Yazınbilim Kuramları", 2004, Hacettepe Üniversitesi

.