Intro    Accueil    Principes de publication    Archives    Numéros et dossiers spéciaux    Editeur   Comité de publication    Spécialistes   
Comité de rédaction des volumes    Activitées littéraires organisées par LITTERA    Sur LITTERA    Correspondance    Annonces    Index    Anglais    Turc
 

LİTTERA Edebiyat Yazıları 20. cildinin yayınlanması nedeniyle 8 Mayıs 2008 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Fransız Büyükelçiliği ve Venezuela Bolivar Cumhuriyeti Büyük Elçiliği'nin katkılarıyla "Neden Edebiyat?" konulu uluslar arası bir sempozyum düzenlenmiştir.

LITTERA Edebiyat Yazıları, à l’occasion de la parution du 20 ème volume, a organisé le 8 mai 2008 un colloque international “Pourquoi la littérature?” en collaboration avec la Faculté des Lettres de l’Université Hacettepe, le Service de Coopération et d’Action culturelle de l’Ambassade de France et l’Ambassade de la République bolivarienne du Venezuela

Değerli meslektaşlarımız ve okurlarımız, göndermiş oldukları iletilerde makalelerin yayımlanma durumunun Duyurular sayfasında açıklanmasını istemektedirler. Takdir edilecektir ki her makale için ayrı bir duyuru yapılması olanaksızdır. Yazarlarımız makalelerinin durumunu kişisel olarak sorduklarında kendilerine olanaklarımız ölçüsünde yanıt verilmektedir. Ancak, bu istekler dikkate alınarak, ciltlerin genel yayım aşamaları bu sayfada duyurulacaktır.

“LITTERA Edebiyat Yazıları’nın 2009 yılına ait 24. ve 25. ciltleri yayımlanmıştır. İçerikleri Ciltler bölümünden izlenebilir.

24. cildimiz çağdaş Fransız kadın yazar Sylvie Germain’e ayrılmıştır. 27 Nisan 2009 tarihinde Ankara Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı tarafından Ankara’ya davet edilen Sylvie Germain ile yazarın eleştirmeni, Caen Üniversitesi’nden Prof. Dr. Alain Goulet, bu anabilim dalının “Sylvie Germain Günü” adı altında düzenlediği etkinliğe katılmışlardır. 24. cildimizde bu etkinliğe sunulan bildiriler ile yazar hakkında kaleme alınan yazılar yer almaktadır.

Her yapıtı ödülle karşılanan yazara bu yıl Türkiye’den de bir ödül veriliyor. Îstanbul’da eğitim veren Notre Dame de Sion Lisesi’nin kadın yazarlardan oluşturduğu jüri bu yılın “Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü”nün Magnus adlı romanıyla Sylvie Germain’e verilmesini uygun buldu.
***

Le 24. volume est consacré à Sylvie Germain, célèbre écrivaine française de nos jours. Dans ce volume figurent les articles rédigés sur l’auteur et les communications présentées  dans la « Journée Sylvie Germain » à laquelle avaient participés comme intervenants invités, la romancière elle-même  et son critique, Prof. Dr. Alain Goulet, de l’Université de Caen. La « Journée Sylvie Germain » a été  organisée à Ankara, le 27 avril 2009, par le Département de Langue et Littérature françaises de la Faculté de Langue et Histoire-Géographie de l’Université d’Ankara.

Un grand prix de littérature est décerné, cette année, à Sylvie Germain par la Turquie. Au sein du Lycée Notre Dame de Sion, très ancienne institution de tradition littéraire, un jury composé de femmes écrivaines attribue le « Prix littéraire Notre Dame de Sion ». Alternativement il est décerné une année à un écrivain turc, une année à un écrivain francophone traduit en langue turque. Cette année le prix récompense Madame Sylvie Germain pour son roman Magnus. »

Sitemiz yeni biçimiyle okurlarımızın yararına sunulmuştur. Ancak eksiklerimizin tamamlanması için çalışmalar sürmektedir. Gelişmeler duyuru sayfamızdan ve ertem@hacettepe.edu.tr adreslerinden sorularak öğrenilebilir.
 

16-23 arası ciltlerdeki makalelerin tüm sayfaları, 24. ve 25. ciltlerdeki makalelerin ise ilk sayfaları sitemize yüklenmiştir. Ciltlerin "İçindekiler" kısmından ulaşılabilir.

Les 32. et 33. volumes de LITTERA Edebiyat Yazılarıde l'annéem 2013 viennent d’être publiés.